معرفی صنایع دستی ایران handicrafts

صنایع دستی ایران (handicrafts) یا کار دستی نوعی از تولید می باشد که فقط از دست و با استفاده از لوازم تزئینی کاربردی و ابزار های کم و متناسب با رشته صنایع دستی استفاده می شود.

صنایع دستی ایران در کل دنیا حرف اول را در کیفیت و قدمت تاریخی صنایع دستی می زند. کشور ایران 450 رشته وهنر صنعت هنر های دستی  دارد که 287 صنعت آن متعلق به شهر اصفهان می‌باشد. و در کل دنیا در یونسکو 600 رشته handicrafts ثبت شده است. ۱۰ ژوئن روز جهانی صنایع دستی می باشد.

صنایع دستی معروف ایرانی که به صورت آنلاین در سایت هنر لوکس فروخته می شود. محصولات کار دست در دسته های کلامی و کلی متفاوتی در کشور ایران دسته بندی می شود. به عنوان مثال صنایع دستی زندانیان ، صنایع دستی (هرمزگان) ، صنایع دستی شمال شرق ایران ، صنایع دستی اصفهان ، صنایع دستی استان مازندران ، صنایع دستی بختیاری‌ها ، صنایع دستی قزوین و شیراز و … که لوکس ترین آن ها محصولات هنرمندان اصفهانی می باشد.

سرویس سنگاب و گلدان فیروزه کوبی
سرویس سنگاب و گلدان فیروزه کوبی

میناکاری اصفهان

بهترین تندیس ها و هدیه های تبلیغاتی جهت ارگان و شرکت های تجاری در شهر اصفهان تولید و به سراسر کشور ارسال می شود.

برای خرید کادو روز پدر و هدیه خاص روز مادر روی لینک فروشگاه صنایع دستی کلیک کنید

بیشترین محصولی که شما در اطراف خود می بینید محصولات میناکاری مسی می باشد. میناکاری هنری گسترده می باشد که در آن طراحان و هنرمندان، طرح ونقاش هایی را تحت تاثیر روحیه ، عقاید و فرهنگ شهر ها و کشور ها طراحی و اجرا می نمایند. میناکاری اصفهان ، میناکاری کرج ، میناکاری تهران مشهد شیراز شمال اهواز حتی کشور های خارجی میناکاری ترکیه کشور های عربی عمان امارات قطر و…

که کلیه این محصولات در بازار آنلاین هنرلوکس ، برترین و تخصصی ترین فروشگاه صنایع دستی ایران ارائه و به سراسر کشور ارسال می گردد. امکان ارسال کلیه محصولان به  کشور های خارجی وجود دارد. خرید های تکی از طریق سایت انجام می شود و مشتریان گرامی و بزرگوار هنرلوکس هم میتوانند در خرید های عمده  و خاص خود با پشتیبانی سایت در تلگرام یا واتساب با شماره ی 09138888250 در ارتباط باشند و با دریافت مشاوره حرفه ای رایگان یک خرید لوکس را برای خود به ثبت برسانند.

 

خاتم کاری اصفهان

هنر خاتم نیز یکی از هنرهایی است که در کل دنیا طرفداران زیادی دارد. وسایل شخصی و کاربردی زیادی را می توان در بین محصولات خاتم کاری پیدا کرد. از خودکار و پیپ و عصا گرفته تا جا دستمالی و سطل و گلدان. تنوع زیاد محصولات خاتم کاری و محدود نبودن آن به مصارف تزئینی باعث شده است که مشتریان زیادی طالب این دسته از صنایع دستی باشند.

در ساخت خاتم از فلزات ، استخوان (معمولا استخوان شتر) و چوب استفاده می شود. مثلث های کوچکی که با این اجزا ساخته می شوند کنار هم می نشینند تا نقش های بزرگ تر و زیبا را خلق کنند.

مس و خاتم نیز به انجام هنر خاتم بر روی ظروف مسی گفته می شود که بسیار زیبا و چشم نواز است.

آنچه به عنوان محصولات خاتم به دست می رسد حاصل عشق و زحمت هنرمندان ایرانی ست.

 

پارچه های قلم کار از صنایع دستی پرطرفدار ایران

در ابتدا تن پارچه ها بی روح و بی رنگ است تا اینکه به دست هنرمند قلم کار می رسد. این هنرمند در دل عشق دارد و در سر طرح و نقش. ابزار کار او جوهر است و مهرهای مختلفی که روی آن ها نقش های متفاوتی حک شده است. تن مهر را به تن جوهر می زند و سپس با دقت زیاد آن را طوری به تن پارچه می چسباند که نقش ها و طرح ها منظم ایجاد شوند. اگر مهر را کمی این طرف تر و آن طرف تر بگذارد طرح حاصل خراب می شود. این دقت زیاد هم حاصل تجربه است و هم نتیجه ی عشق.

پارچه هایی که روی میزها ، هنگام غذا خوردن به عنوان سفره یا هنگام نماز خواندن به عنوان سجاده به ما احساس آرامش و خوشایندی را منتقل می کند.

 

فیروزه کوبی یکی از صنایع دستی لوکس

سنگ فیروزه هم بخاطر رنگ زیبا و هم بخاطر خواصی که دارد از قدیم استفاده می شده است. خواصی مثل تقویت چشم ، درمان درد شکم ، تسکین بیماری های روحی ، ایجاد نشاط و افزایش اعتماد به نفس و غیره. همچنین گفته شده است که رنگ آبی در دفع انرژی های منفی یا همان چشم زخم مفید است.

هنرمندان اصفهانی نیز به سنگ فیروزه علاقه داشته و آن را در صنایع دستی به کار برده اند. طی مراحی این سنگ ها ساییده شده ، خرد شده و به بدنه ی ظروف رنگ و جانی تازه بخشیده است. البته آن قدر آن ها را صیقل می دهند و صاف می کنند که سطح ظرف کاملا صاف و نرم و یکدست و درخشان می شود. به شکلی که اگر شما ندانید این نقوش سنگ هستند هرگز متوجه ان نخواهید شد.

 

ملیله کاری ایران

گاهی ملیله کاری را با ملیله دوزی اشتباه می گیرند. ملیله دوزی مربوط به پارچه است اما ملیله کاری مربوط به ظروف. بله ، اگر ذوق و شوق داشته باشی با رشته های ملیله می توانی ظرف ببافی ! چطور ؟ باید قالب های نقره ، طلا ، مس یا هر فلزی که قرار است از آن استفاده شود طی مراحلی به مفتول های نازکی تبدیل شوند که آن ها را خم و راست کرده و طرح مورد نظر را بدست آورند. این ها بدنه ی ظروف را می سازند.

البته صنایع دستی اصفهان انواع بسیار زیاد و متنوعی دارد. در این مطلب به چند مورد از آن اشاره شد. همچنین می توانید از طریق دکمه ی زیر تنوع محصولات صنایع دستی هنرلوکس را مشاهده کنید. با یک کلیک خرید کنید و درب منزل خود کالای موردنظر را تحویل بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.