پر فروش ترین صنایع دستی اصفهان

قیمت صنایع دستی اصفهان

پر فروش ترین صنایع دستی اصفهان در سال جاری را می توان فيروزه‌ کوبی و پارچه قلمکار اصفهان نام برد که مشتریان و علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب نموده است. نمایشگاه هایی که مراحل فیروزه کوبی را به بازدید کنندگان ارائه می دادند از محبوبیت ویژه ایی برخوردار بودند. البته تولید و فروش پارچه قلمکار در سال های قبل نیز از تیراژ بالایی برخوردار بود.

نگاهی به صنايع دستی اصفهان

صنايع دستی اصفهان بيانگر صنعت و هنر نياكان و نمايشگر ذوق و هنر مردم اصفهان است. در روزگاران گذشته، صنايع دستی به عنوان پديده اي تمام عيار در هر عهد حضور فعال داشته است.

در ايامی كه ماشين بوجود نيامده بود و حتي در دوراني كه حضور آن به گستردگی امروز نبود اين صنعت بود كه حامي تمامي استعدادها و آفرينش های سازندگی بشر بود.به همين دليل است كه امروز با نگاه به صنايع دستی هر قوم و قبيله اي مي توان دريافت آن قوم در چه مرحله اي از صنعتگري بوده است.

صنايع دستی اصفهان در طول قرن های متمادی به عنوان نماينده هنر اصيل قوم ايرانی در جهان معرفی شده است. از اين رو اگر اصفهان را مهد صنايع دستی ايران بناميم سخنی به گزاف نگفته ايم. چرا كه ويژگي هاي فكري و رواني صنعتگر اصفهانی مانند ذوق، هنر، پشتكار و قناعت موجب شده است تا فرآورده هاي دست ساز اصفهان نه تنها در كشورمان خريداران فراوان داشته باشد بلكه مسافران و گردشگران و علاقمندان خارجي نيز طالب دست ساخته هاي اصفهان با ويژگي هاي خاص آن باشند.

در رابطه با بررسی پر فروش ترین صنایع دستی اصفهان باید گفت استان اصفهان يکی از بزرگترين مراکز توليد انواع مختلف صنايع دستی ايران محسوب می شود. اين استان از قديم الايام مهد هنرهای زيبا و صنايع ظريفه بوده است. تزئينات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاريخی اصفهان، از حدود قرنها پيش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری و تذهيب و تحرير انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزيت هنری اصفهان گواهی می دهند.

انواع صنایع دستی اصفهان

پرفروش ترین صنایع دستی اصفهان در ایران

در ایران صنایع دستی در زمینه‌های مختلفی مانند سفالگری، قالی و فرش، نگارگری، خوشنویسی، انواع محصولات نساجی، پوشاک، صنایع دستی چوبی و چرمی، فلزی و سنگی و … وجود دارند. هر شهر و استان ایران در یک یا چند مورد از این زمینه‌ها فعالیت دارند و با توجه به موقعیت جغرافیایی، دسترسی به مواد اولیه و ذوق و هنر خود آثار زیبایی خلق می‌کنند. در ذیل در مورد پر فروش‌ ترین صنایع دستی اصفهان در ایران می پردازیم :

میناکاری اصفهان

میناکاری یکی از آثار هنری است که قدمت بسیار زیادی دارد. این هنر از طریق نقاشی روی فلزات ایجاد می‌شود. در واقع طرح‌های بسیار ظریفی بر روی ظرف‌های طلایی نقره‌ای و مسی ایجاد می‌شود و سپس رنگ‌آمیزی شده و در قالب آثار زیبایی مانند بشقاب، گلدان، جام، لیوان و جعبه به فروش می‌رسد.

میناکاری شاهین شیرازی

قلمکاری اصفهان

این اثر هنری اصفهان از گذشته ‌های دور وجود دارد و طرفداران بسیار زیادی دارد. در ابتدا بهتر است این نکته را بدانید که قلم کاری به دو قسمت قلمکاری روی پارچه و قلمکاری روی فلز تقسیم می‌شود.

پارچه قلمکار درواقع از ایجاد نقش و نگار، طرح‌ها و نقوش اصیل و سنتی به‌وسیله قلم بر روی پارچه ایجاد می‌شود. البته به علت وقت‌گیر بودن آن امروزه برای ایجاد طرح از قالب‌ها استفاده می‌کنند. این هنر در دوره صفویه به اوج خود رسید.

در برخی از پارچه‌های با ارزش و قدیمی از نخ‌ های طلا و نقره در بافت این پارچه‌ها استفاده می‌شد. در قلمکاری روی ظروف اصولاً از ظرف‌های مس و نقره استفاده می‌شود و طرح و نقش‌های بسیار زیادی بر روی آن ایجاد خواهد شد. امروزه این اثر هنری و دستی در ایران رواج بسیاری پیدا کرده است و به کشورهای ایتالیا، انگلیس و چین نیز صادر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *