زیورآلات فیروزه کوبی

زیورآلات فیروزه کوبی ، هنری است که در طی آن فیروزه‌های ضایعاتی ناشی از تراش فیروزه به نحو جالب و هنرمندانه ای بر سطحی از یک بدنه یا زیرساخت فلز یا آلیاژ، در کنار هم نشانده می شود

زیورآلات فیروزه کوبی اصفهان

قدمت فیروزه کوبی به حدود ۸۰ سال پیش می رسد و در آن زمان صنعتگری به نام «یوسف حکمیان» در مشهد، کار فیروزه کوبی بر روی زینت آلاتی نظیر دستبند، گلی سینه، گوشواره و… را آغاز کرد و حدود ۲۰ سال بعد این هنر توسط صنعتگر دیگری به نام «حاج داداش» از مشهد به اصفهان برده شد و از آن زمان تا به امروز توسط تعداد معدودی از هنرمندان با ذوق اصفهان، زیورآلات فیروزه کوبی در شهر اصفهان رواج دارد.

زیورآلات فیروزه کوبی

در اصفهان، فیروزه کوبی صرف نظر از جواهرات، بر روی ظروفی همچون بشقاب، سنگاب، کاسه، گلاب پاش، شمعدان، جعبه و… نیز انجام می شود. در این هنر، ابتدا زیرساخت آماده می شود و سپس کار فیروزه نشانی با دقت و صبر و حوصله و طبعاً مهارت به انجام می رسد. یک فرآورده‌ی فیروزه کوب اعم از زیورآلات و یا ظروف، عبارت است از شیئی است مسی، برنجی، نقره ای و یا برنزی که ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمت‌های از سطوح آن به فرم موزاییک در کنار هم نشانده شده و به این ترتیب جلوه ای خاص به آن بخشیده می شود. ساخت و پرداخت چنین فرآوردهای مشتمل بر دو مرحله کلی است.

مرحله‌ی اول: زرگری که مراد از آن ساخت و آماده سازی شی، مورد نظر با یکی از فلزاتی است که نام برده شد.

مرحله‌ی دوم: فیروزه کوبی – که منظور از آن نشاندن خرده سنگ‌های فیروزه‌ی انتخابی توسط هنرمند فیروزه کوب بر روی زیرساخت حاصل از مرحله‌ی نخست است که این امر با پوشش قسمت یا قسمت‌های مورد نظر بر سطح شیء انجام می شود و برای انجام این کار هنرمند فیروزه کوب، سطح موضوع فیروزه کوبی را با لاک گردویی پوشش می دهد و با منقاش خرده سنگ‌های فیروزه را بر آن می نشاند و با حرارت حاصل از چراغ الکلی به میزان ۴۰ درجه‌ی سانتیگراد کار تثبیت دانه‌های فیروزه بر سطوح مورد نظر را به اتمام می رساند. مراحل بعدی کار پس از اتمام فیروزه نشانی، صیقل دادن سطح یا سطوح فیروزه کوبی شده و پولیش قسمت‌های فلزی ظرف است. در مورد فیروزه کوبی و آثار فیروزه کوب رعایت نکات ذیل ضرورت دارد:

۱- زیرساخت می بایست مناسب و با کیفیت باشد و دارای تعادل و تقارن کافی بوده و از تناسب مطلوب برخوردار باشد.

۲- فیروزه‌های نشانده شده در سطح کار باید حتی المقدور یک اندازه بوده و ضمناً تا حد امکان فاصله ای بین آنها موجود نباشد. هرچه فاصله بین فیروزه‌های نشانده شده با لاک گردویی بیشتر پر شده باشد از ارزش کار محصولی فیروزه کوب کاسته می شود.

۳- پرداخت نهایی محصول فیروزه کوبی شده از لحاظ پولیش قسمت‌های فلزی و نیز سطح فیروزه کوبی شده از اهمیت کافی برخوردار است و لذا یک محصول فیروزه کوب باید دارای سطوح مشخص فلزی براق و کاملاً تمیز و نیز سطوح فیروزه کوبی شده شفاف، درخشان و زیبا باشد.

زیورآلات فیروزه کوبی آویز نقره

فواید زیورالات مسی فیروزه کوبی شده

فواید زیورآلات مسی با خواص درمانی و شفا بخشی برای هر رده سنی علاوه بر سنگهای مختلف با خواص درمانی متفاوتشان فلزات هم حائز اهمیت بسیار هستند.

فلزاتی از جنس مس و طلا انرژی بسیاری برای انسان دارند بخاطر همین همیشه از قدیم از این فلزات استفاده بسیار میکردند حتی در این ظروف افراد سلطنتی غذا میخوردند که همین امر باعث طولانی شدن عمرشان و همچنین سلامتی جسمی و روحیشان میشد.

فلز مس فواید بسیاری دارد که هر انسانی برای سلامتی خود باید به آن توجه داشته باشدخواص آرامش بخشی فلز مس بسیار مورد توجه جهان قرار گرفته است.

خواص درمانی مس بسیار زیاد است که ما برای آگاهی شما عزیزان به چند مورد آن اشاره میکنیم:

خواص مس در کاهش چربی و چاقی و کم خونی بسیار مهم است.

فلز مس به غده تیروئید برای تعادل درترشح هورمون ها یاری می رساند به عنوان حمل کننده اکسیژن در خون عمل می کند و همچنین به عملکرد مغز و اعصاب کمک می کند.

فلز مس با اکسیده کردن گلوکز باعث آزاد شدن انرژی در بدن میشود و به جذب آهن توسط بدن کمک می کند این انرژی مثبت در فلز مس باعث میشود تا بدن را از تشعشعات الکتریکی و مغناطیسی موجود در جو محافظت کند.

مس میزان آدرنالین، نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش می دهد. سطوح پایین مس موجب خفگی سلول ها و فقدان اکسیژن در آن ها می شود.

کمبود مس معمولا در بیماران مبتلا به نفروزیس(نارسایی کلیه)، ویلسون، مبتلایان به سوء تغذیه پروتئین – انرژی و نوزادانی که در درازمدت تنها با شیر گاو تغذیه شده باشند، دیده می شود.
توجه بیشتر به این فلزات و همچنین سنگهایی با خواص درمانی باعث میشود تا انسان سلامتی بیشتر در طول عمر زندگی خود داشته باشد و با آرامش بیشتری به حیات خود ادامه دهد پس باید اندکی بیشتر به سلامتی خود اهمیت دهیم و خود را ازاین خواصها به دور نکنیم.

مس، عنصری حیاتی که در گیاهان و بدن انسان یافت می شود و استفاده از آن به ۱۰ هزار سال قبل باز می گردد. این عنصر بسیار نرم و چکش خوار استبه همین دلیل در ساخت زیورآلات از آن استفاده میشود به این صورت که آن را با فلزاتی مثل برنج و برنز ترکیب می کنند تا محکم شود.

خوب است بدانید صد در صد مس قابلیت بازیافت دارد. تقریبا ۸۰ درصد از این فلز که هزاران سال قبل کشف شده است، هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب قصد داریم در رابطه با فواید زیورآلات مسی برای بدن صحبت کنیم با ما همراه باشید تا با این عنصر بیشتر آشنا شوید.

جبران کمبود مس در بدن انسان با زیورآلات فیروزه کوبی

همانطور که میدانید بدن انشان به مس نیاز دارد در صورتیکه در رژیم غذایی شما مس کافی وجود نداشته باشه دچار کمبود مس خواهید شد. البته مصرف بیش از حد ویتامین C و روی نیز مانع جذب این عنصر می شود در رابطه با اهمیت این عنصر می توان گفت بخش های مختلفی از بدن انسان اعم از سیستم عصبی، استخوان ها و مفصل ها به مس نیاز دارند.

با توجه به اینکه می توان از طریق مکمل ها این عنصر را دریافت کرد اما توجه داشته باشید مکمل های مس خوردنی، ممکن است مقادیر زیادی از مس را وارد بدن انسان کنند و به بدن افرادی که نمی توانند مس را متابولیزه کنند آسیب برسانند.

این عنصر از طریق پوست به مقدار کم جذب بدن می شود و برخی از افراد ترجیح می دهند تا با استفاده از زیورآلات مسی، کمبود آن را در بدن جبران کنند. بدن اکثر افراد می تواند مس را به مقدار مورد نیاز از طریق پوست جذب کند و مقادیر اضافی را مسدود کند بنابراین استفاده از زیورآلات مسی نه تنها خطرناک نیست، بلکه مفید نیز است.

مسمومیت مس
اغلب مسمومیت مس به دلیل خوردن بیش از حد آن در فرد بروز می کند و نمی توان استفاده از زیورآلات رامنشاء مسمومیت دانست .این نوع مسمومیت در جوامع در حال توسعه، غالبا به دلیل مصرف غذاهای پرخطر بروز می کند براساس یک مطالعه ی علمی توسط دانشمندان مشخص شده که لوله های آب مسی ضرری برای بدن انسان ندارد.

اثرات درمانی زیورآلات مسی فیروزه کوبی شده

اگر از زیورآلات مسی فیروزه کوبی استفاده می کنید برای آنکه مس جذب بدن شود، لازم است با چربی و اسیدهای پوست در تماس باشد بنابراین زیورآلات شما باید بدون روکش باشند در صورتیکه دارای روکش هستند، این عنصر جذب بدن نمی شود.

زمانیکه مس با بدن تماس پیدا می کند، مواد ریزمغذی آن به صورت نمک مس وارد جریان خون خواهد شد. اگر بدن شما دچار کمبود مس است برای جبران آن باید از زیورآلاتی که دارای ۹۹٫۹% مس و مقدار کمی از عناصر دیگر نظیر قلع و روی هستند استفاده کنید.

با دریافت مس از اثرات درمانی آن بهره مند خواهید شد . لازم است بدانید که استفاده از زیورآلات مسی که به شکل دستبند، انگشتر و گردنبند در بازار یافت می شوند، مقدار کمی از این عنصر را وارد بدن می کنند و خطرناک نیستند. همچنین در برخی از افراد، موجب تسکین آرتروز و بهبود مشکلات جریان خون میشود.

تمیز کردن زیورآلات مسی

زمانیکه از زیورآلات مسی فیروزه کوبی استفاده می کنید به دلیل تماس با بدن سطح مس یا پوست هر از چند گاهی سبز رنگ می شود که حاصل فعل و انفعال شیمیایی مس با عرق انسان است.

سبزی مس به مرور توسط پوست جذب خواهد شد چنانچه می خواهید آن را از سطح پوست پاک کنید کافیست از آب و صابون استفاده کنید. برای از بین بردن لایه ی سبز از سطح مس نیز می توانید آن را پولیش کنید پولیش مس بسیار ساده است و با استفاده از مواد اسیدی اعم از لیمو یا سس کچاپ انجام می شود. برای آگاهی از تمیز کردن زیورآلات مسی می توانید مطلب راهنمای تمیز کردن و نگهداری زیورآلات مسی فیروزه کوبی را مطالعه نمایید.

خواص گوشواره مسی: گوشواره مسی آرامش بخش ، کاهنده ی استرس و فشار های روزانه با هدیه این گوشواره به اطرافیان و آشنایان آنها را شگفت زده کنید ضد حساسیت بدون تغییر رنگ خوش ساخت و زیبا این گوشواره ها به تمامی زنان که به احساسات خود و همسرشان اهمیت میدهند سفارش می شود.

خرید اینترنتی انواع زیورآلات مسی با خواص طبی از فروشگاه صنایع دستی، خرید دستبند مسی، گوشواره مسی ، نیم ست مسی

مس بطور طبیعی یک فلز بهداشتی میباشد که از حیث علمی نیز تحقیقات جدید و طب سنتی مطالبی را ثابت کرده است.
خواص دستبند مسی چیست؟

اکثر پزشکان به خواص پزشکی فلز مس واقف بوده و به بیمارانی که از درد مفاصل رنج می‌برند، داشتن یک دستبند مسی را توصیه می‌کنند و دلیل این امر را هم کمبود یون‌های مسی در خون ذکر می‌کنند. با تماس دست‌بندهای مسی با پوست بخشی از این کمبود جبران شده و از درد مفاصل کاسته می‌شود.
امروزه یکی از علل بروز بیماری آلزایمـر رسوب یون‌های آلومینیوم در مغز می باشد!

خواص زیورآلات دست ساز مسی

از جمله خواص زیورآلات دست ساز مسی فیروزه کوبی شده می توان به دور شدن استرس و فشار عصبی که ناشی از فعالیت های روزمره می باشد اشاره نمود.

مس به جذب آهن در بدن کمک به سزایی می کند مس باعث افزایش میزان آدرنالین، نوراپی نفرین و دوپامین می شود برای ساخت سلول های قرمز خون لازم است و به غده ی تیروئید در ترشح هورمون ها یاری می رساند به مغز برای تأمین اکسیژن بدن و بالا بردن انرژی بدن کمک می کند بنابراین استفاده از زیورآلاتی که مسی هستند باعث مضاعف شدن انرژی شده و روحیه ای باور نکردنی به اشخاص می دهد.

صنعت گران برای استفاده از خواص مس و فیروزه آن ها را در آثار هنری ترکیب نموده و به صورت آثاری هنری و زینتی عرضه نموده اند

Rate this post
این نوشته در هنر ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

1 دیدگاه برای “زیورآلات فیروزه کوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *