خرید محصولات فیروزه کوبی

خرید محصولات فیروزه کوبی

خرید محصولات فیروزه کوبی اصفهان ، سنگ فیروزه نیشابور از سنگ های قیمتی و قدیمی می باشد که از عهد باستان در ایران و صنایع دستی شناخته شده است. باستان شناسان با برسی و مطالعه کتیبه بنیاد کار داریوش در شوش پی برده اند که در تاریخ از فیروزه به عنوان سنگ احسایین یاد شده است و از شهد خوارزم به عنوان زینت آلات کاخ آورده شده است. بطور کلی فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان تمدن هاست که در زمان کوروش و داریوش بزرگ به عنوان هدیه از طرف ایران به پادشاهان دیگر کسور ها اهدا می شده است. حتی در احادیث و روایات مختلی از ائمه معصومین سفارش به استفاده از انگشر فیروزه شده است.

مرغوب ترین فیروزه، فیروزه پارسی می باشد بطوریکه در اروپا برای تعریف کیفیت فیروزه، فیروزه پارسی را ملاک قرار می دهند.

فیرزوه در اروپا به نام <<ترکوئیز>> می نامند که به معنی سنگ ترکی اسست و علت آن این بوده که فیروزه ایران توسط ترک زبانان به اروپا صادر شده است.

برای فیروزه خواص مختلفی ذکر شده است مانند آرامبخشی و ترغیب احساس عشق و محبت در افراد با لمس کردن آن است به همین دلیل افراز به استفاده از فیروزه در وسابلی که هرروز با آنها سروکار دارند، ترغیب شده اند.

فیروزه نیشابود که قدمت استخراج آن 2000 سال پیش در ایران بر میگردد و نوع شجر آن بسیار مورد پسند اروپاییان بوده است. خرید محصولات فیروزه کوبی از جمله کشکول فیروزه کوبی ، گلدان ، آجیل خوری و شکلات خوری و آینه و شمعدان فیروزه کوبی و سروس های چای خوری و شربت خوری از فروشگاه صنایع دستی هنرلوکس اصفهان، بزرگترین و تخصصی ترین مرکز فروش آنلاین صنایع دستی ایران

تاریخچه هنر فیروزه کوبی

صنعت فیروزه کوبی از رشته های صنایع دستی است که قدمتی چندان ندارد که گفته شده است که قدمت این صنعت به کمتر از یک قرن بر میگردد. بطوریکه یوسف حکیمیان ملقب به محمد رضا این هنر را در مشهد مقدس آغاز نمود و دلیل آن فراوانی سنگ فیروزه در آن منطقه بوده است. وی ابتدا کارش را روی سیورآلاتی مانند دستبند فیروزه کوبی، گل سینه، گوشواره و انگشتر و… آغاز کرد که با اتقبال بسیار زیادی مواجه شد بطوریکه کمتر از 4 سال آوازه این هنر دست در سراسر ایران پخش شد. حدود بیست سال بعد فردی معروف به حاج داداش هنر نفیس فیروزه کوبی را از شهر مقدس مشهد به اصفهان برد و به دلیل اینکه اصفهان از همان ابتدا مهد هنر و فرهنگ ایران بود با استقبال زیادی روبرو شد و آثار بسیار زیبا و گران قدری خلق گردید.

اگرچه سنگ فیروزه زاییده معادن خراسان مخصوصا نیشابور است و تولد صنعت فیروزه کوبی بطور یقین مشهد بوده است اما تجلی این صنعت در اصفهان بوده است و امروز پس از گذشت کمتر از چند سال از پیدایش این صنعت، اصفهان تنها شهری است که این هنر بصورت حرفه ای در آن رواج دارد.

تعریف و کاربرد فیروزه کوبی

بطور کلی فیروزه کوبی، یک هنر یا فرآورده زیورآلاتی بر روی ظروف یا اشیایی از جنس مس، برنج، نقره و… است که در آن ذرات ریز فیروزه یا همان نرمی فیروزه به فرم سرامیکی بر روی قسمتهایی از  از سطوح آن در کنار ه مقرار گرفته می شود به این ترتیب جلوه ای خاص به خود می گیرد.

بین سنگ های ریز فیروزه که بر روی سطح مورد نظر با چسب فیرزوه کوبی مخصوص چسبیده شده است نوعی لاک تیره رنگ قرار می گیرد و هر چه این سنگ ها پر کارتر و منظم تر و یک اندازه باشد و یا فاصله ی کمتری بین آنها باشد ارزش هنری آن به مراتب بیشتر است.

مراحل ساخت و تولید فیروه کوبی

مرحله اول: زرگری

عبارت است از ساخت و آماده سازی زیر ساخت مسی یا ظرف مورد نظر که ممکن است از جنس مس، برنج، نقره و… باشد که توسط زرگران بوسیله دست، پرس و یا به کمک هر دو انجام می پذیرد.

پس از ساخته شدن زیر ساخت مسی، قسمتی را که باید فیروزه کوبی شود را مشخص می نماییم و اطراف آن را با یک رشته فلزی از نوع خود فلز اصلی به نام <کندن> قرار داده و لحیم می کنند بطوریکه اطراف فرم مورد نظر دیواره هایی به ارتفاع 3 میلیمتر از سطح ظرف پیدا می کند.

مرحله دوم : فیروزه کوبی

نسگ های فیروه را به تکه های ریز و یکسان در می آورند و سپس سنگ فیروزه را پاک میکنیم یعنی از خرده سنگ های ریز و ضایعات همراه آن جدا می کنند به اصطلاح دانه نبری کردن تا در ساخت هر محصول از سنگ های فیروه شبیه به هم و متناسب با سایز آن محصول استفاده کنند.

پود لاک مشکلی، چسب فیروه کوبی را بر روی سطحی که بای فیروزه کوبی شود می زنند و تا حدود 30 درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا لاک سطح قسمت مربوطه را کامل بپوشاند درحالی که لاک هنوز سفت نشده و حالت چسبندگی  خود را از دست نداده شروع به چسباندن تکه های ریز فیروزه بوسیله پنس بر روی سطح مورد نظر می کنند. پس آن که چسب های فیروزه خشک شد و سنگ های روی ظرف سفد و محکم شد سطح مورد نظر فیروزه کوبی شده را بوسیله سنگ، سمباده ( آب ساب) می نماییم تا قسمتهای اضافه لاک و یا برجستگی های سنگ ها کاملا صاف و صیقلی شود.

مرحله سوم : پرداخت کاری

د رانتها در دو مرحله نهایی محصول را پرداخت می کنند.

1- پرداخت قسمت های فلزی در کارگاه های چرخکاری انجام می شود و قسمتهای فلزی که در مرحله قبل سیاه و تیره شده را بصورت صیقلی در آوره یا به اصطلاح پولیش می کنند

2- پرداخت نهایی: که در کارگاه های پلی استر زنی پوششی صد ب و گرد غبار بر روی کل سطح ظرف پاشیده می شود که باعث جلوگیری از تماس مستقیم با سنگ فیروه می شود و عمر این محصول را چندین برابر می کند.

ابزار و لوازم فیروه کوبی: در کارگاه های فیروزه کوبی اصفهان تقریبا تمام ابزار آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند: قالب، مکش ، دریل، چراغ گاز ، چراغ بنزینی ، گاز انبر، انبردست، پنس ، مقاش ، لوله های مختلف فلزیس ، سوهان ، سنگ سنباده و چسب فیروه کوبی می باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *