پر طرفدارترین صنایع دستی ایران

صنایع دستی

پرطرفدارترین صنایع دستی ایران از اصیل ترین، مردمی ترین و کاربردی ترین هنر سرزمین ما به شمار می آید. همچنین صنایع دستی به عنوان کاربردی ترین هنر و نیز تولیدی فرهنگی معرفی شده است که توانسته به بهترین شکل ممکن فرهنگ اصیل ایرانی را در جهان منعکس نماید.

این صنایع معمولا در مناطق روستایی و عشایری و در محل سکونت صنعتگران تولید می شوند.نکته قابل توجه آنست که بیش از هفتاد درصد تولید کنندگان صنایع دستی ایران را زنان تشکیل می دهند. معروف ترین صنایع دستی ایران به جهت تنوع بسیار و نیز کیفیت بالایی که دارد، دارای اعتبار جهانی بوده و بخشی از درآمد ارزی مورد نیاز کشور را تامین می نماید.

از آنجا که دایره وسعت صنایع دستی در ایران بسیار گسترده می باشد، لذا در اینجا به معرفی پرطرفدارترین و مهم ترین هنرهای دستی ایرانی می پردازیم و وعکس صنایع دستی ایران را مشاهده خواهید کرد. علاقه مندان می توانند ضمن آشنایی هر یک از این صنایع که متعاقبا معرفی می نماییم، از طریق رزرو آنلاین هتل های ایران و بازدید از مناطق تولید کننده، با مراکز و کیفیت این صنایع آشنا شوند.

پرفروش ترین صنایع دستی ایران

قالی و انواع گلیم و نیز محصولات قلم زنی به جهت ظرافت و طرح های زیبا در بین کشور هایی چون چین، انگلستان و ایتنالیا و نیز عراق محبوبیت داشته است. سفالینه های و معرق های چوبی هم از موارد مورد استقبال کشورهای دیگر به شمار می آیند.

در این بین اشیاء مسی نیز نقش تعیین کننده ای داشته اند.
انواع زیور آلات که ذکر آن در بالا عنوان شده اند نیز بسیار مورد توجه سایر کشورها بوده است. در مجموع می توان عنوان نمود که انگلستان، ایتالیا و چین از مهمترین خریداران صنایع دستی ایران به شمار می آیند.

فرش های دستباف و گلیم

به طور کلی هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا به یاد می آورد؛ فرش دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با فرش دستباف می شناسد. کارشناسان فرش سراسر دنیا می گویند فرش دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیاست.

این مطلب را هم ببینید  هدایای تبلیغاتی خلاقانه میناکاری اصفهان

باستان شناسان و متخصصان اعتقاد دارند تاریخچه بافت و تولید فرش در ایران به دوران صفویه برمی گردد. پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷، آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران بوده است. جای هیچ گونه شکی نیست که این محصولات دارای بیشترین میزان صادرات هستند. فرش دستباف دارای انواع گوناگونی است که هر کدام دارای طرح و بافت و ابعاد متفاوتی هستند.

انواع قالی و قالیچه های نفیس، انواع گلیم، زیلو و دیگر فرشهای دستباف در قیمت های گران به کشورهای مقصد صادر می شوند. یکی از صنایع مهمی که بدین منظور باید مورد مطالعه قرار گیرد صنعت فرش دستبافت است. شاخص توان رقابت صادراتی فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی اصفهان برابر با ۸۸/۰ است و بیانگر این است که فرش دستبافت ۶۵ رج ابریشمی استان اصفهان در شرایط فعلی در بازارهای جهانی دارای توان رقابت است.

فرش های دستباف مزیت های مختلفی نیز دارد که از جمله آن ها می توان به طرح و رنگ های متنوع جذاب،‌ استفاده از الیاف طبیعی و عدم ایجاد مشکلات تنفسی،‌ عدم ایجاد الکتریسیته ساکن و در نهایت عمر و ماندگاری بالا اشاره کرد.

ظروف شیشه ای و مسی

این محصولات نیز جزء کالاهایی هستند که سهم زیادی در صادرات دارند. ظروف شیشه ای سنتی در طرح های زیبا به جز کشورهای عربی همسایه در دیگر کشورها نیز مشتریان فراوانی دارد.

ظروف شیشه ای

در زمینه شیشه گری که از جمله حرفه های جذاب در صنایع دستی ایران به شمار می رود یکی از قدیمی‌ترین صنایعی است که بشر به آن اشتغال داشته و همچنین قدیمی‌ترین نمونه‌ها از شیشه‌های دست‌ساز در خاورمیانه پیدا شده‌است. با کشف اشیای شیشه‌ای زمان پارت ها و ساسانیان می‌توان گفت صنعت شیشه‌سازی در ایران رواج کامل داشته و از دو روش ساخت دمیدن در قالب و دمیدن آزاد استفاده می شد.

شیشه گری دستی در ایران به دلایل مختلف فزار و نشیب های زیادی داشته است اما پیوسته در میان صنایع دستی ایران حضور داشته و یکی از موارد جذاب در صنایع دستی ایران به شمار می رود. از دوران سلجوقیان می توان به اوج دوره شکوفایی در صنعت شیشه گری اشاره کرد که در این دوران صنعت گران با روش های جدید و مختلفی نقش های برجسته و فرورفته در شیشه ایجاد می کردند.

این مطلب را هم ببینید  تندیس

ظروف مسی

مسگری نیز یکی از صنایع دستی کهن ایران است. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمان های دور در موزه‌ها قابل مشاهده هستند. پیشینه مسگری در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش می‌رسد و به احتمال زیاد اولین فلز کشف شده توسط انسان همین فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند.

از جمله مراکز عمده این هنر می توان به شهرهای کاشان، اصفهان، کرمان، زنجان و شیراز اشاره کرد. در اغلب این شهرها یکی از بازارها با عنوان بازار مسگرها به صاحبان این هنر و صنعت اختصاص داده شده است.

از جمله موارد مهمی که در زمینه ظروف مسی می توان به آن اشاره کرد از بین رفتن تمام باکتری ها طی چهار ساعت اولیه است و به نوعی مس سبب ضد عفونی کردن غذاها می شود. بد نیست بدانیم که طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا،‌ یون مس در تنظیم و تقویت کارکرد سیستم ایمنی بدن،‌ تعادل هورمون ها و مهار افسردگی تاثیر دارد و از طریق ظروف مسی، یون مس وارد بدن می شود.

سفال و سرامیک

این محصولات دارای مشتریان بسیار زیادی در دنیا هستند. سفال های سنتی ساخته شده از خاک در طرح های زیبا و سرامیک های طرح و نقش دار زیبا در جهان مشتریان فراوانی دارند و دارای سهم صادرات بالایی هستند. سفالگری در حقیقت ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌ گویند.

این مطلب را هم ببینید  خرید هدایای تبلیغاتی در تبریز

از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. پیش از این که استفاده از شیشه رواج داشته باشد و صنایع دستی وارد عرضه شیشه گری شود، حرفه سفالگری رواج داشت و سفالینه ها از رایج ترین ظروف مورد استفاده توسط بشر بودند بنابراین لازم به ذکر است که سفالگری از جمله نخستین صنایع بشر نیز به شمار می رود.

در ایران قدمت سفالینه‌ها به بیش از ۱۰ هزار سال می‌رسد. قدیمی‌ترین چرخ سفالگری و کوره پخت سفال در جهان در شوش یافت شده‌است. همچنین قدیمی‌ترین ظروف سفالی منقوش مربوط به ایران است.

در بخش سرامیک و کاشی می توان به معرق کاری کاشی ها اشاره کرد. به طور کلی معرق کاری کاشی عبارت است از قطعه‌های بریده شده کاشی که نقوش مختلف را از رنگ‌های متفاوت تراشیده و در کنار یگدیگر قرارداده و به شکل قطعاتی بزرگ در آورده و روی دیوار نصب می‌شود تا زینت بخش نما شود. از جمله مراکز مهم معرق کاری می توان به اصفهان، یزد و اردبیل اشاره کرد.

محصولات چوبی

چوبهای معرق کاری شده و چوبهای مینا کاری شده و دیگر محصولات دستی ساخته شده از چوب نیز به کشورهای زیادی صادر می شوند. این محصولات به دلیل ظرافت و طرحهای زیبا دارای مشتریان زیادی است و همواره چشمان زیادی را متوجه هنر ظریف و اصیل خود می کند.

دیگر محصولات سنتی مانند پارچه های زینتی سنتی ، زیورآلات سنتی و دیگر موارد نیز دارای صادرات خوبی هستند اما بیشترین سهم در صادرات مربوط به موارد بالاست. بدون شک می توان با سرمایه گزاری و برنامه ریزی مناسب ، صنایع دستی را به یکی از درآمدزاترین بخش های صادراتی تبدیل کرد. وجه تشابه کاشی کاری معرق با معرق روی چوب در شیوه عمل است که در هر دو مورد نقشها از ترکیب قطعات رنگی جنس مورد نظر شکل می گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =