رنگ های میناکاری روی مس

میناکاری روی مس، شیشه ، سفال و طلا

رنگ های میناکاری بیشتر از اکسید فلزات و یا رنگ های گیاهی و معدنی هستند .
این رنگ ها دارای ارزش بالا و یکسری از رنگ ها از قبیل رنگ بنفش از اکسید فلزاتی همچون طلا میباشند که قیمت بسیار بالایی دارد.

شناخت رنگ های میناکاری

رنگ های میناکاری به صورت پودری در تنوع بالایی در بازار موجود می باشند ، البته نوع رنگ مصرفی باید دارای مرغوبیت باشد زیرا استفاده از رنگهای نا مرغوب کیفیت کار نهایی را تا حد زیادی پایین می آورد و به نتیجه مطلوب نخواهید رسید.

برای شناخت رنگ های مینا کاری چند نکته کلیدی وجود دارد که یکی از مواردی که در ابتدا باید به آن توجه بفرمایید این هست که رنگ نرم باشد و در آن سنگریزه وجود نداشته باشد.رنگی که داخل پاکت میریزید هرچه نرم تر و بهتر باشد ذرات ان بیشتر به سطح پلاستیک و یا ظرف میچسبد.

محلی که از آنجا رنگ تهیه می فرمایید معتبر باشد متاسفانه امروزه رنگهای بی کیفیتی را به اسم رنگ مینا وارد بازار کرده اند که بعد از کوره ایراد آن نشان داده میشود و عملا تمام زحمت شما برای نقاشی به هدر می رود.
برلی مثال رنگ پودری بنفش که بسیار رنگ زیبایی دارد در رنگهای بی کیفیت بعد از کوره به رنگ قهوه ای تبدیل میشود.

این مطلب را هم ببینید  تندیس

بست میناکاری

در ساخت بست باید از دو ماده صمغ عربی و گلیسیرین را به نسبت 2 به 1 (صمغ عربی دوبرابر گلیسیرین باشد) استفاده کنیم. ابتدا صمغ عربی را در آب سرد خیسانده و پس از 24 ساعت مایع بدست آمده را از صافی عبور دهید. پس از آن مایع صمغ را با توجه به نسبت گفته شده با گلیسیرین ترکیب نمائید.

صمغ عربی , گلیسیرین و بست را بهتر است در هوای خنک نگهداری کنید تا خراب نشوند. همچنین ترکیب صمغ و گلیسیرین برای مدت طولانی پیشنهاد نمی گردد و بهتر است هر سری بر اساس نیازتان و به میزان لازم بست تهیه کنید. شما برای خرید رنگ میناکاری و همچنین بست آماده می توانید در فروشگاه آنلاین صنایع دستی اصفهان ثبت سفارش نمائید.

رنگ میناکاری روی مس

رنگ زدن بر روی ظروف مینا تجربه خاص خود را می طلبد. با توجه به اشکال مختلف ظروف میناکاری شده , برای رنگ زدن بر روی هر کدام از آنها, باید به شکل خاصی عمل نمود. بطور کلی برای رنگ زدن بهتر است حرکت قلم مو چند بار به حالت بالا به پایین و یا پایین به بالا در نظر گرفته شود. این نوع رنگ زدن باعث می گردد, تا رنگ بهتر و یکنواخت تر بر روی سطح ظرف کشیده شود.

درصورتی که این روش بدرستی انجام گردد , سفیدی سطح لعاب شده قابل مشاهده نخواهد بود. آموزش تصویری میناکاری روی مس می توانند یادگیری بهتری برای هرجو به همراه داشته باشد. انواع رنگهای میناکاری روی مس خواص متفاوتی داشته که با تجربه بصورت عملی برای هرجویان قابل فراگیریست.

انواع رنگ میناکاری

در هنر میناسازی رنگ های مختلفی وجود دارد که بهتر است برای زیباسازی و همچنین درجه حرارت های مختلف بعضی از آنها با هم ترکیب شود؛ مثلاً برای رنگ سرخ یا به اصطلاح سرنج، رنگ سرخ را با رنگ زرد مخلول می کنند. البته باید درصدهای آن را آزمایش کرد یا رنگ آبی (لاجوردی) و یا آبی روشن و امثالهم، که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می شود، مورد استفاده قرار بگیرد.

این مطلب را هم ببینید  خرید هدایای تبلیغاتی در تهران

رنگ قرمز مایل به بنفش

با مخلوط کردن موادی مانند و مقدار بسیار کمی رنگ قرمز مایل به بنفش به وجود می آید و با افزایش مقدار آهک، رنگ آتشی تر می شود و اگر مقدار بالا رود رنگ قرمز متمایل به آبی حاصل می شود. اسید بوریک این رنگ را به طرف رنگ بنفش تمایل می دهد و اکسید پتاسیم و سدیم رنگ صورتی فوق را به رنگ بنفش ارغوانی تغییر می دهد.
خرده شیشه+ نشادور+ محلول طلا

رنگ لاجورد

برای تهیه رنگ آبی اکسید کبالت یا فسفات کبالت یا آرسنات کبالت را به یکی از اکسیدهای آلومینیم (آلومین)، آهک (اکسید کلیسیم)، اکسید مگنز یا کوارتر اضافه می کنند. اکسید کبالت با کائولین ترکیب می شود و رنگ آبی روشن به وجود می آید.

اگر آرسنات یا فسفات جانشین اکسید کبالت شود، رنگ آبی تیره به دست می آید و با اضافه کردن اکسید روی رنگ آبی آسمانی به وجود می آید؛ هم چنین با اضافه کردن اکسید نیکل (Nio)رنگ آبی متمایل به خاکستری به دست می آید و بالاخره با اضافه کردن اکسید کروم می توان به رنگ سبز مایل به آبی رسید.

رنگ سبز

مواد اصلی رنگ سبز اکسید کروم است که ستخت حل می شود و کاربرد آن در دمای بالا است و چو این کسید خود استحکام کافی در مقابل حرارت دارد، بنابراین اضافه کردن اکسید آلومینیوم (آلومین) به آن لزومی ندارد. برای مواد رنگ سبز از اکسید کروم (o3cr2) خالص استفاده می شود و برای تیره کردن آن از اضافه کردن مقداری اکسید نیکل (Nio) استفاده می شود .

برای سبزه تیره دارای (O,Vnio), (Cr2o3) و سبز روشن، توسط حرارت دادن (Cr2o3) با آهک یا (Caf2) (فلورید کلسیم) به دست می آید و رنگ سبز روشن مایل به زرد، مخلوطی از کرومات باریم، آهک و اسید بوریک تهیه می شود و کرومات باریم از ترکیبات کلرور باریم به دست می آید و با اضافه کردن مقدار کمی اکسید آهن رنگ سبز متمایل به قهوه ای تولید می شود.

این مطلب را هم ببینید  لوازم و ظروف دکوری لوکس جدید

هم چنین ترکیبات مس برای تولید رنگ سبز مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا این مواد در لعاب به راحتی حل می شود.
براده مس+ سنگ چخماق+ +کرومات سرب

رنگ قرمز ارغوانی

از مخلوط اکسید قلع و رسوب طلا حاصل می شود. این دو ماده می توانند به نسبت های مختلف با یکدیگر مخلوط شوند. برای کار کردن با این رنگ بهتر است که خوب وامال شود تا بتواند بهتر و برای کارهای ظریف تر مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبات آن عبارتند از: بلور، تنه کار، بوره، شوره و طلای حل شده.

رنگ زرد

یا انتیمونات سرب می توان رنگ زرد به دست آورد که کاربرد آن تا دمای (Sko2a) امکان پذیر است. با تغییر دادن مقدار اکسید بر (B2O3)، قلیایی ها و (SrO2) و هم چنین (FeO) محتوی در این رنگ می توان انواع رنگ های زرد دیگری را به دست آورد.

زرد لیمویی در دماهای 1020 الی 1050 درجه سانتیگراد کاربرد دارد و می توان با اضافه کردن اکسید سرتا 12 درصد در مقابل افزایش دما تا حدی غیرحساس کرد. زرد طلایی دمای گداز مواد رنگ (SK-3a-4a) است. مواد رنگ زرد را می توان توسط وانادیم اکسید زیر کن و همچنین با قلع وانادیوم تولید رنگ زرد وانادیوم، اکسید زیرکن حساسیت کمتری نسبت به دما نشان می دهد.

این رنگ در لعاب های قلعی ای استفاده می شود که مقدار اکسید کلسیم آنها تا حد امکان کم باشد. اضافه کردن کربنات منیزیم رنگ را مناسب تر می کند. به طور کلی ترکیب رنگ زرد از براده آهن، اکسید کرمیم (کرمیک) اکسید قلع و سرب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =